Data dodania: 03.04.2022

Pompa ciepła z instalacją fotowoltaiczną – kiedy i komu może się to opłacać?

Pompą ciepła można nazwać ogrzewanie nowoczesne, stanowiące przyjazne dla środowiska rozwiązanie. Coraz częściej słyszy się jednak także o tzw. fotowoltaice z pompą ciepła, czyli połączeniu dwóch rozwiązań, które razem mogą tworzyć dobraną parę. Czym jest pompa ciepła z instalacją fotowoltaiczną i komu taka opcja się opłaci?

pompa ciepła z instalacją fotowoltaiczną

 

Budowa instalacji fotowoltaicznych z pompą ciepła – czy to dobre rozwiązanie?

Pompa ciepła podczas swojego działania wykorzystuje energię, która zgromadzona jest w ziemi, powietrzu lub wodzie. Jej zadaniem jest ogrzewanie lub chłodzenie pomieszczeń w domu, zapewnianie wentylacji oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła zasilana jest energią elektryczną, nie zużywając dużych jej ilości.

Ogniwa fotowoltaiczne do domu stają się coraz bardziej popularne, przede wszystkim ze względu na dużą oszczędność. Budowa instalacji fotowoltaicznych pozwala na uzyskanie darmowego i ekologicznego prądu, a połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła będzie korzystne zarówno pod względem finansowym, jak i ekologicznym. 

Ciekawostką jest, że Pompa ciepła może zwiększyć bieżące zużycie energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej. Jest to korzystne rozwiązanie, pozwalające na wykorzystanie wytworzonego prądu w całości w stosunku 1:1.

Czy fotowoltaika pompy ciepła zapewnia darmowe ogrzewanie?

Nowoczesne ogrzewanie, połączone z budową instalacji fotowoltaicznych może przynieść wiele korzyści. Czy jednak wykonując takie konstrukcje, otrzymujemy ogrzewanie całkiem za darmo? Zależy to od kilku czynników, takich jak:

  • Wielkości instalacji fotowoltaicznej;
  • Rodzaju pompy ciepła i jej zużycia energii;
  • Zużycia energii w gospodarstwie domowym.

 

Pompa ciepłapozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu, jednak do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje energii elektrycznej. Tworząc ogniwa fotowoltaiczne do domu, warto pomyśleć o połączeniu ich z pompą ciepła i „upiec dwie pieczenie na jednym ogniu”.  Pochodząca ze słońca energia zapewnia możliwość pokrycia zapotrzebowania na prąd przeciętnego gospodarstwa domowego. Jeżeli pojawiają się nadwyżki energii, są one przesyłane do sieci energetycznej, gdzie odbywa się ich magazynowanie. Takie nadwyżki można odebrać w miesiącach jesienno-zimowych, kiedy słońca jest mniej. Stawiając na fotowoltaikę z pompą ciepła, można wykorzystać także zdolność pompy do magazynowania energii cieplnej w postaci wody użytkowej. Jest to kolejny plus z takiego zestawienia.

Czy ogrzewanie nowoczesne, jakim jest budowa instalacji fotowoltaicznych i połączenie ich z pompą ciepła zapewni nam całkiem darmowe ogrzewanie? To zależy od wielu czynników, w każdym przypadku jednak będziemy mogli znacznie ograniczyć wydatki na prąd.

Fotowoltaika pompy ciepła – ile to kosztuje?

To właśnie koszty stworzenia ogniw fotowoltaicznych do domu i sama instalacja ogrzewania nowoczesnego sprawia, że wiele osób rezygnuje z opcji połączenia fotowoltaiki i pompy ciepła. Koszty stworzenia całego projektu i uzyskanie odpowiednich pozwoleń nie są niskie i choć na dłuższą metę przynoszą wiele korzyści, wielu gospodarstw domowych nie stać na to, aby wydać tyle pieniędzy na budowę instalacji fotowoltaicznych. Przydatne mogą okazać się tutaj dofinansowania fotowoltaiki i pomp ciepła z zakresu programu „czyste powietrze”, które w połączeniu z ulgą termomodernizacyjną mogą zapewnić dofinansowanie nawet do 30 tyś. złotych.

Fotowoltaika pompy ciepła – dlaczego warto?

Zarówno pompy ciepła jak i instalacje fotowoltaiczne stanowią rozwiązanie przyjazne środowisku. Co więcej, takie ogrzewanie nowoczesne objęte jest różnymi formami dofinansowań. Najlepiej jest je ustalić już na etapie budowy domu, choć w większości przypadków ogniwa fotowoltaiczne do domu i pompę ciepła można zamontować już zamieszkując dany budynek. Fakty są takie, że, pomimo wysokich kosztów instalacji, na dłuższą metę taka inwestycja zdecydowanie się opłaci. Fotowoltaika z pompą ciepła stanowi więc dobrą opcję na wykonanie ekologicznego nowoczesnego ogrzewania gospodarstwa domowego.

Sprawdź inne nasze artykuły:

 

 

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.
zamknij