• Strona główna
  • Blog
  • Fotowoltaika panele - jakie są ich rodzaje? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Data dodania: 06.05.2022

Fotowoltaika panele - jakie są ich rodzaje? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

fotowoltaika panele

 

O instalacjach fotowoltaicznych słyszy się coraz częściej i z każdym rokiem zyskują one na popularności. Dzięki temu rozwija się także rynek branży fotowoltaicznej, a to sprawiło, że aktualnie możemy liczyć na dużą liczbę rozwiązań technologicznych, stosowanych w produkcji modułów fotowoltaicznych. Warto wiedzieć, że odpowiednio dobrane panele fotowoltaiczne mogą pomóc nam zaoszczędzić energię, jednocześnie działając korzystnie na środowisko. Oczywiście dobry wybór paneli fotowoltaicznych wiąże się także z gwarancją efektywności i stabilności rozwiązania, co pozwoli na szybszy zwrot całej inwestycji. Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych i na co zwracać uwagę podczas zakupu paneli PV?

 

Fotowoltaika panele - jakie są rodzaje?

Wśród najpopularniejszych rodzajów paneli fotowoltaicznych wyróżniamy panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Warto jednak zwrócić uwagę także na panele amorficzne. Zobaczmy, czym charakteryzują się poszczególne z nich.

 

Fotowoltaika - panele monokrystaliczne

Do produkcji tego typu paneli fotowoltaicznych, wykorzystuje się pojedyncze kryształy krzemu, wyróżniające się uporządkowaną strukturą wewnętrzną. Pozwala to na swobodniejszy przepływ elektronów, a w efekcie zwiększa wydajność paneli fotowoltaicznych przy nasłonecznieniu (panele monokrystaliczne mają wydajność ok. 22%). Te panele fotowoltaiczne wyróżniają się ciemną, prawie czarną barwą. Stanowią dobre rozwiązanie na mniejszych powierzchniach. Dostępne są także panele monokrystaliczne bezramkowe, które są lżejsze, a więc mogą okazać się odpowiednie tam, gdzie określone jest dopuszczalne obciążenie.

 

Fotowoltaika - panele polikrystaliczne

Składają się z połączonych ze sobą licznych kryształów krzemu. Ich wydajność przy wysokim poziomie nasłonecznienia wynosi 14-18%. Barwa tych paneli fotowoltaicznych zbliżona jest do niebieskiego, wpadającego w granat. Ich zaletą jest to, że proces produkcyjny jest tańszy i prostszy technologicznie, nie są jednak tak wydajne jak panele monokrystaliczne. Tego typu produkty najczęściej wykorzystywane są na obiektach o dużej powierzchni.

 

Fotowoltaika - panele amorficzne

Tego typu panele fotowoltaiczne wykonane są z krzemu amorficznego. Charakteryzują się tym, że są cienkowarstwowe i mają ograniczoną elastyczność. Są lżejsze od pozostałych i mają ciemny, jednolity kolor, jednak ich wydajność utrzymuje się jedynie na poziomie ok. 10%, choć nie spada przy niższym nasłonecznieniu.

 

Fotowoltaika panele - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

 

Niezależnie od tego, czy wybieramy panele fotowoltaiczne obrotowe, monokrystaliczne, czy jakiekolwiek inne, warto zwrócić uwagę na pewne aspekty, takie jak:

  • długość gwarancji - najczęściej producent oferuje 10 do 15 lat gwarancji, choć zdarzają się też firmy, które udzielają nawet do 30 lat gwarancji na panele;
  • gwarancja uzysku mocy - trzeba wiedzieć o tym, że z biegiem lat panele fotowoltaiczne mogą tracić wydajność. Warto więc sprawdzić, jaką gwarancję w tym zakresie daje nam producent. Najczęściej napotkamy panele o spadku wydajności ok. 0,7% na rok. Są też produkty, wyróżniające się niższym spadkiem, które zapewniają wydajność powyżej 85% nawet po upływie 25 lat;
  • sprawność - czyli określenie maksymalnej wydajności panelu równej efektywności wytwarzania energii na danej powierzchni. Najczęściej występujące panele zapewniają efektywność 20-22%;
  • temperaturowy wskaźnik mocy - im cieplejszy dzień, tym mniej prądu produkują panele fotowoltaiczne. Spadek ten nazywamy parametrem współczynnika temperaturowego Pmax. Oznacza to, jak bardzo spadnie wydajność naszych paneli przy temperaturze powyżej 25 stopni.

Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne, jednak chcąc czerpać z nich zysk, trzeba wiedzieć, jakie panele wybrać do określonej przez nas powierzchni. Aktualnie używane są trzy główne panele fotowoltaiczne, z których najpopularniejsze są panele monokrystaliczne. Stawiając na panele fotowoltaiczne Rybnik, można liczyć na ciekawe oferty oraz wysoką jakość towarów i usług. Warto dowiedzieć się, jak działają poszczególne panele, aby zapewnić sobie instalację, która zapewni nam najwięcej korzyści.

 

Sprawdź inne nasze artykuły:

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.
zamknij