O instalacjach fotowoltaicznych słyszy się coraz częściej i z każdym rokiem zyskują one na popularności. Dzięki temu rozwija się także rynek branży fotowoltaicznej, a to sprawiło, że aktualnie możemy liczyć na dużą liczbę rozwiązań technologicznych, stosowanych w produkcji modułów fotowoltaicznych. Warto wiedzieć, że odpowiednio dobrane panele fotowoltaiczne mogą pomóc nam zaoszczędzić energię, jednocześnie działając korzystnie na środowisko. Oczywiście dobry wybór paneli fotowoltaicznych wiąże się także z gwarancją efektywności i stabilności rozwiązania, co pozwoli na szybszy zwrot całej inwestycji. Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych i na co zwracać uwagę podczas zakupu paneli PV?
Wśród najpopularniejszych rodzajów paneli fotowoltaicznych wyróżniamy panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Warto jednak zwrócić uwagę także na panele amorficzne. Zobaczmy, czym charakteryzują się poszczególne z nich.
Do produkcji tego typu paneli fotowoltaicznych, wykorzystuje się pojedyncze kryształy krzemu, wyróżniające się uporządkowaną strukturą wewnętrzną. Pozwala to na swobodniejszy przepływ elektronów, a w efekcie zwiększa wydajność paneli fotowoltaicznych przy nasłonecznieniu (panele monokrystaliczne mają wydajność ok. 22%). Te panele fotowoltaiczne wyróżniają się ciemną, prawie czarną barwą. Stanowią dobre rozwiązanie na mniejszych powierzchniach. Dostępne są także panele monokrystaliczne bezramkowe, które są lżejsze, a więc mogą okazać się odpowiednie tam, gdzie określone jest dopuszczalne obciążenie.
Składają się z połączonych ze sobą licznych kryształów krzemu. Ich wydajność przy wysokim poziomie nasłonecznienia wynosi 14-18%. Barwa tych paneli fotowoltaicznych zbliżona jest do niebieskiego, wpadającego w granat. Ich zaletą jest to, że proces produkcyjny jest tańszy i prostszy technologicznie, nie są jednak tak wydajne jak panele monokrystaliczne. Tego typu produkty najczęściej wykorzystywane są na obiektach o dużej powierzchni.
Tego typu panele fotowoltaiczne wykonane są z krzemu amorficznego. Charakteryzują się tym, że są cienkowarstwowe i mają ograniczoną elastyczność. Są lżejsze od pozostałych i mają ciemny, jednolity kolor, jednak ich wydajność utrzymuje się jedynie na poziomie ok. 10%, choć nie spada przy niższym nasłonecznieniu.
Niezależnie od tego, czy wybieramy panele fotowoltaiczne obrotowe, monokrystaliczne, czy jakiekolwiek inne, warto zwrócić uwagę na pewne aspekty, takie jak:
Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne, jednak chcąc czerpać z nich zysk, trzeba wiedzieć, jakie panele wybrać do określonej przez nas powierzchni. Aktualnie używane są trzy główne panele fotowoltaiczne, z których najpopularniejsze są panele monokrystaliczne. Stawiając na panele fotowoltaiczne Rybnik, można liczyć na ciekawe oferty oraz wysoką jakość towarów i usług. Warto dowiedzieć się, jak działają poszczególne panele, aby zapewnić sobie instalację, która zapewni nam najwięcej korzyści.
Sprawdź inne nasze artykuły: