Data dodania: 14.03.2022

Fotowoltaika dla firmy - czy jest opłacalna?

Podwyżki cen podstawowych mediów uderzyły w każdego z nas – wzrostem rachunków martwią się odbiorcy indywidualni, ale w jeszcze trudniejszej sytuacji znalazło się wiele firm. Wysokie zużycie prądu wynika bardzo często ze specyfiki ich działalności i w takim przypadku trudno liczyć na oszczędności. W związku z tym wielu przedsiębiorców coraz poważniej myśli o inwestycji w fotowoltaikę dla firmy. Właściele przedsiębiorstw zadają sobie jednak pytanie, czy na pewno fotowoltaika dla firm będzie opłacalna?

fotowoltaika firm

 

 

Fotowoltaika dla firmy – rozwiązanie dla małych i dużych przedsiębiorstw

Korzystanie z paneli fotowoltaicznych pozwala na produkcję własnego prądu, który jest niezbędny, by zapewnić płynne działanie przedsiębiorstwa. Oszczędności wynikające z fotowoltaiki dla firmy najszybciej zauważą duże podmioty o większym zapotrzebowaniu. Oprócz aspektów ekonomicznych bardzo ważne będzie też uzyskanie niezależności od dostaw prądu – w przypadku wyboru wyboru instalacji fotowoltaiki off-grid, wyposażonej w akumulatory, nawet w przypadku przerw lub awarii sieci nie trzeba będzie całkowicie zawieszać swojej działalności i narażać się przy tym na znaczne straty.

Po nowoczesne rozwiązania OZE chętnie sięgają również właściciele niewielkich biznesów. W ich przypadku, gdy moc systemu nie przekracza 50 kW, można na liczyć mniejsze formalności konieczne do uruchomienia systemu – nie jest wymagane np. uzyskanie pozwolenia na budowę.

 

Korzyści ekonomiczne, jakie zapewnia fotowoltaika dla firmy

Tym, co skłania właścicieli firm do inwestycji w panele fotowoltaiczne, są spodziewane korzyści finansowe. Obniżenie kosztów eksploatacji przedsiębiorstwa jest ważne, by osiągać założone cele finansowe oraz nie musieć podwyższać ceny produktów i usług. Własny prąd pozwala na obniżenie comiesięcznych rachunków, w tym również opłaty mocowej zależnej od zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytowego zapotrzebowania na prąd (7.00-22.00 w dni robocze). Wkład finansowy poniesiony w związku z instalacją fotowoltaiki dla firmy może zostać wliczony w koszty prowadzenia firmy - wiele osób decyduje się na leasing. Przed rozpoczęciem inwestycji warto również sprawdzić aktualne formy dofinansowania odnawialnych źródeł energii. Informacji w tym zakresie udzielają najczęściej jednostki samorządu terytorialnego. Może okazać się, że dzięki dotacji koszty fotowoltaiki dla firm będą możliwe do udźwignięcia dla firmowego budżetu!

Pytania o opłacalność paneli fotowoltaicznych szczególnie często powracają w 2022 roku, gdy zmieniają się zasady rozliczenia prosumentów. Dotychczasowy system upustów w przypadku nowych inwestorów zostaje zastąpiony modelem net-billingu. Czy oznacza to, że nie warto inwestować w fotowoltaikę dla firm? Absolutnie nie! Dłuższy może okazać się czas zwrotu inwestycji, ale dzięki dobrze przemyślanym decyzjom nadal możemy liczyć na spore oszczędności. Instalacja, która nie jest przewymiarowana i dostarcza ilość energii dopasowaną do realnych potrzeb oraz własny magazyn energii to rozwiązania, które z pewnością poniosą opłacalność przedsięwzięcia.        

 

Fotowoltaika dla firmy to również korzyści wizerunkowe!

Skupiając się na aspektach finansowanych, warto pamiętać też, że fotowoltaika to rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii pozwala redukować emisję dwutlenku węgla, a prąd wytwarzany z paneli fotowoltaicznych to tzw. zielona energia. Coraz więcej klientów zwraca uwagę na etyczne postępowanie ulubionych marek, dlatego inwestycja w fotowoltaikę dla firmy to świetny sposób, by wyróżnić się na tle konkurencji!

Sprawdź inne nasze artykuły:

 

  

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.
zamknij