Pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Z tego względu znacznie więcej osób zainteresowanych jest dotacjami, jakie można otrzymać od rządu za tego typu instalacje. 2022 rok przyniósł nieco nowości w tym zakresie. Zobaczmy, jakie dotacje można otrzymać na fotowoltaikę i pompy ciepła w roku bieżącym.
Dotacja Mój Prąd 4.0 przeznaczona jest dla osób fizycznych i wynosi do 50% kosztów zakupu oraz instalacji PV. W 2022 roku program świadczenia został rozszerzony o elementy, takie jak:
O dodatki, związane z aktualizacją dotacji mogą ubiegać się nie tylko osoby, które jeszcze nie pobierały świadczenia, ale także beneficjenci dotychczasowych programów „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze”.
Są to kolejne edycje prowadzonych już od kilku lat programów, przeznaczonych również dla osób fizycznych.
„Czyste Powietrze” umożliwia otrzymanie dotacji na zakup i instalację PV oraz wymianę pompy ciepła. Maksymalne dofinansowanie w tym programie wynosi 5000 złotych.
Program „Stop Smog” pozwala na otrzymanie środków, wynoszących do 70% kosztów zainstalowania, podłączenia i uruchomienia mikroinstalacji PV. Dotacje dostępne są dla mieszkańców województw, w których wprowadzone zostały uchwały antysmogowe, tj. każdego polskiego województwa, z wyjątkiem województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Program umożliwia wymianę starych urządzeń i instalacji grzewczych na takie, które spełniają normy niskoemisyjności.
Jest to program dla przedsiębiorców, którzy mogą wykorzystać go na zakup pompy ciepła. Z tego tytułu firmy mogą uzyskać nawet 50% finansowania kosztów dla inwestycji w technologii ORC, która wykorzystywana jest przy produkcji energii. Program dotyczy głównie budowy, przebudowy oraz przyłączenia instalacji OZE. W układach ORC dochodzi do przemiany czynnika roboczego ze stanu ciekłego w stan gazowy i odbywa się to w znacznie niższych temperaturach, niż przy powszechnym stosowaniu wody lub pary wodnej. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie ciepła o niższych parametrach, np. płynącego z wód geotermalnych, biomasy czy kolektorów słonecznych.
Ten program przeznaczony jest przede wszystkim dla rolników, którzy mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 13 - 20% kosztów zakupu i montażu instalacji PV do 50 kW. Kwota mieści się w przedziale 15 tys. do 25 tys. złotych. W ramach tej akcji uzyskać można dodatkowe dofinansowanie w formie dotacji na magazyn energii i jest to do 20% kosztów kwalifikowanych, jednak taki koszt nie może wynosić więcej niż 50% kosztów źródła wytwarzania energii. Dofinansowanie “Agroenergia” jest dostępne dla osób fizycznych, właścicieli i dzierżawców nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytkowa wynosi od 1 ha do 300 ha.
Tego typu dotacja pozwala osobom fizycznym odpisać poniesione koszty od podstawy opodatkowania, która sięga nawet do 53 tys. złotych. Ulga termomodernizacyjna przeznaczona jest między innymi na zakup fotowoltaiki, ale też pompy ciepła.
W ramach programu “Moje Ciepło” można starać się o dotację na zakup i instalację pompy ciepła w domu. Inwestorzy mogą uzyskać dofinansowanie do 21 tys. złotych na pompy gruntowe oraz do 7 tys. złotych na pompy powietrzne. Aby otrzymać dofinansowanie z tego programu, budynki będą musiały spełniać wszelkie normy, dotyczące rocznego zużycia energii, które w 2022 roku są jeszcze bardziej restrykcyjne. Właściciele nowych domów, chcąc uzyskać dofinansowanie z tego tytułu, najprawdopodobniej będą musieli przedstawić ważne świadectwo charakterystyki energetycznej budynku.
Chcąc uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę, można zapytać także o dotacje gminne, miejskie lub wojewódzkie.
Jak widać 2022 rok wniósł nieco zmian w zakresie dofinansowania na fotowoltaikę i pompy ciepła. Warto zapoznać się ze szczegółami i wypełnić wnioski w odpowiednim terminie.
Sprawdź inne nasze artykuły: