Data dodania: 14.11.2023

Magazyny energii – czy są coraz bardziej potrzebne polskiej energetyce?

Choć jeszcze kilka lat temu magazyny energii były spotykane bardzo rzadko, od pewnego czasu przewiduje się, że już niedługo staną się niezbędnym elementem polskiej energetyki. Zielone światło dla tego typu rozwiązań dała nowelizacja Prawa Energetycznego, która weszła w życia 3 lipca 2021 roku. Według zmian w prawie magazyn energii stał się niejako czwartym elementem systemu energetycznego. Rosnąca popularność systemów fotowoltaicznych sprawiła, że wzrosło też zapotrzebowanie na magazyny energii i według opinii i badań ekspertów, takie rozwiązania stają się coraz bardziej potrzebne dla polskiej energetyki.

 

Czym są magazyny energii?

Magazyn energii to urządzenie, służące do przechowywania niewykorzystanej energii, zebranej przez system fotowoltaiczny. Takie urządzenia mogą być użytkowane wielokrotnie i pozwalają na zwiększenie oszczędności, związanych z energią elektryczną. Magazyn umożliwia zachowanie nadwyżek energii, aby móc je potem wykorzystać, dzięki czemu nie trzeba niewykorzystanego prądu oddawać do sieci. Największa produkcja prądu odbywa się w tym samym momencie dla wszystkich instalacji pv tworząc sytuację, w której jest największy wskaźnik przekazywania prądu do sieci – efektem czego cena przekazywanego prądu do sieci gwałtownie spada i jest to nieopłacalne.

Domowe magazyny energii pozwalają na bezpieczne gromadzenie prądu z fotowoltaiki. Urządzenia umożliwiają także zwiększenie autokonsumpcji darmowej energii z OZE, co sprawia, że gospodarstwo domowe może stać się całkowicie samowystarczalne pod względem korzystania z energii elektrycznej. Ważnym elementem instalacji, żeby w taki sposób korzystać z przydomowego magazynu energii jest falownik hybrydowy. Kiedy panele słoneczne pracują na pełnych obrotach i produkują więcej energii niż faktycznie zużywa się w gospodarstwie, falownik hybrydowy umożliwia przekierowanie nadwyżki do specjalnego rezerwuaru, czyli magazynu energii.

Dlaczego magazyny energii elektrycznej są dobrym rozwiązaniem?

Magazyny energii niosą ze sobą wiele korzyści zarówno dla gospodarstw prywatnych, jak i przedsiębiorstw, które zdecydowały się na instalacje PV. Wśród zalet stosowania akumulatorów najważniejsza jest ta, że osoba posiadająca magazyn energii tworzy  instalację niezależną od sieci. Może wykorzystywać energię wtedy kiedy istnieje taka potrzeba, a nie wtedy kiedy istnieje realna produkcja. Proste, domowe instalacje bez akumulatorów odprowadzają znaczną część energii do sieci elektroenergetycznej. Prosumenci, których instalacje były uruchomione przed 1.04.22r. mogą ją potem dowolnie odbierać w przeciągu roku od wprowadzenia jej do sieci. Ci prosumenci którzy rozliczają się w nowym systemie net-billingu nadwyżki wyprodukowanej energii mogą sprzedawać po cenie energii z Rynku Dnia Następnego z Towarowej Giełdy Energii.  Jest to tzw. depozyt Konsumencki. Wartość depozytu jest w czasie poboru przez prosumenta pomniejszana o wartość energii pobranej. Warto jednak zaznaczyć, że sprzedaż, a potem pobranie, a więc zakup odbywają się po innych cenach. W związku z tym prosument może być stratny w szczególności, że ceny prądu zimą są znacznie wyższe niż latem. Właśnie dlatego magazyny energii są polecane do wszystkich instalacji fotowoltaicznych które zostały uruchomione po 1.04.22, gdyż zapewniają niezależność energetyczną, ale też finansową.

Skąd wzięła się konieczność wykorzystywania magazynów energii w polskiej energetyce?

Ostatnie kilka lat były bardzo dobre dla rozwoju branży fotowoltaicznej, która znacznie zyskała na popularności. Spory wzrost prosumentów systemów OZE sprawił, że według specjalistów system elektroenergetyczny bez magazynów energii, nie będzie w stanie przyjąć tak dużej ilości nadwyżek wytworzonej energii.

Według przewidywań, opartych na aktualnych działaniach firm energetycznych, do 2030 roku w Polsce planuje się wybudowanie magazynów energii o łącznej mocy zainstalowanej ok. 80 MW. Wciąż trwa proces budowy nowych farm wiatrowych i szacuje się, że do 2030 roku w systemie będzie zainstalowane prawie 50 GW mocy ze źródeł odnawialnych, a z tego ok. 6 GW z farm morskich, przy czym przewiduje się, że do 2040 roku ilość mocy z farm morskich wzrośnie do 11 GW.

Magazyny energii stanowią też dobre rozwiązanie wielu problemów, związanych z systemami OZE. Zmagazynowana energia pomoże w przypadkach, takich jak: samoczynne wyłączanie się instalacji fotowoltaicznych, brak możliwości odbioru energii elektrycznej, wytworzonej przez system OZE, trudności techniczne, związane z siecią elektryczną, a także coraz częstsze odmowy wydawania warunków przyłączeniowych dla nowych instalacji OZE. Inwestycja w magazyn energii stała się więc niezbędna dla wielu gospodarstw i przedsiębiorstw, chcących uzyskać samowystarczalność w zakresie produkcji energii elektrycznej i uniknąć problemów, związanych z czasowymi awariami sieci energetycznej i modułów OZE.

Dlatego ponownie warto też zaznaczyć, że w godzinach szczytu, gdy ceny energii sięgają zenitu, przekazywanie jej do sieci wydaje jest nieopłacalne. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zatrzymanie jej w magazynie, aby wykorzystać wtedy, gdy cena prądu jest wyższa. To sposób na oszczędność, ale też zyskanie niezależności energetycznej. Zakup magazynu energii oraz falownika hybrydowego to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które dopiero planują inwestycję w instalacje PV i będą rozliczani na nowych zasadach.

Ten temat zostanie szczegółowo omówiony w kolejnym artykule, serdecznie zapraszamy do systematycznego odwiedzania naszego bloga.

Przyglądając się uważnie działaniu branży OZE i jej rozwojowi, można zauważyć, że przyszłość fotowoltaiki związana jest z magazynami energii. Już teraz warto pomyśleć o inwestycji w akumulatory, które za kilka lat staną się prawdopodobnie niezbędną częścią każdego systemu fotowoltaicznego. Statystyki pokazują jasno, że magazyny energii stają się coraz bardziej potrzebne polskiej energetyce, a według prognoz zapotrzebowanie na takie narzędzia w najbliższych latach jeszcze wzrośnie.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.
zamknij