Data dodania: 29.01.2021
Fotowoltaika w Polsce – perspektywa rozwoju
 
 
 

W ostatnich latach europejska polityka energetyczna skupia się głównie na ochronie klimatu i środowiska naturalnego. Zadaniem wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej jest przebudowa potencjału energetycznego i ograniczenie emisji zanieczyszczeń. Kraje UE są zobowiązane do aktywnego wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Polska powinna zmierzać w kierunku dywersyfikacji energetycznej, zwiększając udział odnawialnych źródeł w całkowitej produkcji prądu. Zainteresowanie spółdzielniami energetycznymi (klastry) i rozwijaniem efektywności energetycznej wraz z rozwojem energetyki prosumenckiej stale rośnie, co możemy zaobserwować na rynku dynamicznie rozwijającej się fotowoltaiki.

 

Z roku na rok branża fotowoltaiczna zmienia się technologicznie, podnosząc wskaźniki wydajności. W Polsce głównymi producentami energii w mikroźródłach są osoby fizyczne, coraz częściej małe i duże przedsiębiorstwa, a także instytucje publiczne tj urzędy, szkoły itp. Na wzrost popularności fotowolaiki ma wpływ przede wszystkim coraz niższa cena instalacji. W ciągu ostatnich 5 lat koszt paneli fotowoltaicznych wraz z montażem spadł o 50% i dalej spada. Rozwój technologiczny powoduje, że wydajność ogniw polikrystalicznych wzrasta nawet o 20%, a 22% w przypadku ogniw monokrystalicznych. Instalacje składające się z paneli monokrystalicznych wykorzystują technologię n-type oraz IBC i dzięki temu wydajność paneli może wzrosnąć do 22,9%, a sprawność modułu może być wyższa o 15%.

 

Fotowoltaika to interesujący i innowacyjny rynek wyzwań technologicznych, wymuszający zmiany obowiązków wszystkich dużych grup energetycznych, a także konkretnych obszarów biznesowych. Ich zadaniem będzie przebudowanie wewnętrznych procesów  i przygotowanie się na obsługę zadań dotyczących bilansowania dużej ilości źródeł rozproszonych. Wzrost mocy w tej technologii z czasem będzie powodował zmniejszone zapotrzebowanie na dzienną produkcję i sprzedaż energii elektrycznej u najbardziej stabilnej grupy klientów, jakimi są gospodarstwa domowe. W takiej sytuacji duże firmy energetyczne będą zobowiązane do zmiany trybu pracy konwencjonalnych źródeł wytwórczych do okołoszczytowej i szczytowej. Polscy odbiorcy dostrzegają zmiany, jakie zachodzą w dotychczasowym modelu systemu energetycznego i stale rosnącą rolę aktywnego uczestnictwa w tym obszarze. Duże grupy energetyczne starają się sprostać oczekiwaniom i przygotowują oferty dla prosumentów gwarantując dostawę energii, montaż instalacji fotowoltaicznej, doradztwo, a nawet pomoc w pozyskaniu dofinansowania. Zakłada się, że ilość produkowanej energii ze słońca w Polsce do 2030 roku powinna osiągać 7%, a do 2050 roku –  11%.

produkowana energia ze słońca w Polsce

W Polsce istnieją regulacje prawne i szereg programów, dzięki którym możemy starać się o dofinansowanie w OZE między innymi: Program Mój Prąd, AgroEnergia, Energia Plus, Zielony Samochód, Moja Woda i wiele innych. Z roku na rok odnotowujemy wzrost zainstalowanej mocy w Odnawialne Źródła Energii, a szczególnie w fotowoltaice. Na koniec roku 2020 zainstalowana moc w instalacje fotowoltaiczne może osiągnąć 2,GW. Na polskim rynku fotowoltaicznym obroty wzrosną o 25% w porównaniu z poprzednim rokiem i przekroczą 5mld zł. Prognozy wykazują, że w latach 2021-2022 do eksploatacji zostanie oddane około 2,8 GW farm fotowoltaicznych. Szacuje się, że do 2023 roku całkowity udział mocy z mikroinstalacji zrówna się z mocą pochodzącą z farm fotowoltaicznych. Rynek fotowoltaiczny zmieni się z prosumenckiego na zrównoważony między uprawnionymi elektrowniami PV,  a prosumentami. Do 2025 całkowita moc zainstalowana może osiągnąć do 7,8 GW. Jeśli takie tempo przyrostu nowych mocy zostanie zachowane na tym samym poziomie, to całkowita moc instalacji fotowoltaicznych na rok 2030 może przekroczyć moc założoną przez Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu.

Zapraszamy do kontaktu. Nasze biuro obsługi służy pomocą dla klientów i instalatorów dokonujących zakupu komponentów do budowy instalacji. Służymy pomocą w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji projektowej.

W naszej ofercie produktowej znajdziesz panele fotowoltaiczne najlepszych światowych producentów: Longi, Sharp, JinkoSolar. Posiadamy bazę najlepszych instalatorów, którzy zadbają o poprawny montaż Twojej instalacji.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.
zamknij