Data dodania: 28.09.2022

Fotowoltaika na gruncie - dla kogo?

Panele fotowoltaiczne na gruncie to opcja często wybierana przez osoby, które nie mogą pozwolić sobie na klasyczną instalację na dachu. Dla kogo fotowoltaika na gruncie będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem? Jakie są wady i zalety jej montażu? Z tego artykułu dowiesz się wszystkich niezbędnych informacji.

 

U kogo sprawdzi się fotowoltaika na gruncie?

 

Na to rozwiązanie najczęściej decydują się firmy, które dysponują wolnymi gruntami lub inwestorzy, którzy chcą zbudować farmę fotowoltaiczną. Jest to również dobra alternatywa dla osób, których dach ma niekorzystną ekspozycję lub niewystarczającą ilość miejsca. Panele solarne na gruncie sprawdzą się również w domach, w których dach jest nieprzystosowany do paneli solarnych lub nie posiada odpowiedniego stopnia nachylenia. Jeśli Twoja działka posiada niezagospodarowany, niezacieniony teren to instalacja ogniw na gruncie będzie doskonałym pomysłem.

 

Jakie są zalety instalacji paneli PV na gruncie?

 

Instalacje naziemne posiadają wiele zalet, które sprawiają że decydują się na nie nie tylko właściciele domów o problematycznych dachach. Wśród nich można wymienić:

 

  • możliwość ustawienia paneli w odpowiednim kierunku i pod właściwym kątem, co sprawi że będą najbardziej wydajne i efektywne;
  • łatwy dostęp do paneli, co ułatwi ich konserwację oraz czyszczenie;
  • bezpieczny i prosty montaż;
  • możliwość wentylacji, co skutkuje wyższą efektywnością, zwłaszcza latem;
  • brak ograniczeń, które stwarza dach - instalacja może być większa i z czasem można ją dowolnie rozbudowywać;
  • nie wymaga pozwolenia na budowę (przy mocy instalacji do 50kW).

 

Jakie są wady takiego rozwiązania?

 

Oprócz wielu zalet nie można zapominać o wadach paneli PV na gruncie. Główne trudności związane z takim rozwiązaniem to:

 

  • wyższe koszty montażu w porównaniu do fotowoltaiki na dachu, ze względu na konieczność wykonania stelaża oraz dowóz potrzebnych elementów konstrukcji do klienta;
  • panele mogą znajdować się jedynie w niezacienionym miejscu - zalesiony teren lub grunt przy budynku mogą być przeciwwskazaniami dla instalacji;
  • zajęcie terenu - jeśli Twój ogród jest niewielki, powinieneś liczyć się z tym, że sporą jego część zajmą panele solarne;
  • większe ryzyko kradzieży lub uszkodzenia.

 

 

Czy warto inwestować w fotowoltaikę na gruncie?

 

Biorąc pod uwagę coraz większe i stałe podwyżki cen energii elektrycznej oraz coraz niższe ceny ofert instalacji fotowoltaicznych, panele PV z pewnością stanowią atrakcyjną alternatywę. Okresy zwrotu inwestycji stale spadają, a obecnie szacuje się je jedynie na ok. 6-9 lat. Możliwość skorzystania z dofinansowań dodatkowo skraca czas zwrotu i znacznie obniża zainwestowane koszty, sprawiając że inwestycja jest jeszcze bardziej opłacalna. Warto podkreślić, że jej montaż jest szczególnie korzystny w obecnych, niepewnych czasach, w których ceny energii niezmiennie rosną. Fotowoltaika zapewnia stabilność domowych wydatków.

 

Obecnie pewnym jest, że przyszłość energetyki stanowią odnawialne źródła energii, generujące zieloną energię, która nie zanieczyszcza środowiska naturalnego.

 

 

 

 

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.
zamknij