Wydajność instalacji fotowoltaicznej – co należy wiedzieć?

wydajność instalacji fotowoltaicznej
Słońce to ekologiczne, niewyczerpalne i darmowe źródło energii, z którego każdy z nas może skorzystać. Aby czerpać prąd ze słońca, wystarczy umieścić moduły fotowoltaiczne na swoim dachu, połączyć je z przewodami elektrycznymi i podłączyć do falownika – w ten sposób powstaje instalacja fotowoltaiczna. Efektywność paneli fotowoltaicznych zaobserwować można szczególnie w ciągu dnia, wtedy wytwarzana jest energia elektryczna. Produkowana jest od świtu, a jedyne czego potrzebuje to światło dzienne. Nocą możemy korzystać ze zgromadzonej za dnia energii elektrycznej.

Co rozumieć przez wydajność instalacji fotowoltaicznej?

Wydajność instalacji fotowoltaicznej to nic innego jak ilość produkowanej energii słonecznej, która dzięki dobrej instalacji paneli fotowoltaicznych i padającym na nie promieniom słonecznym wytwarza energię elektryczną.  Decydującą rolą w procesie gromadzenia promieni słonecznych jest nasłonecznienie, które ma znaczący wpływ na wydajność ogniw fotowoltaicznych.  Zakładamy, że nasłonecznienie to nic innego jak wartość sumy natężenia promieniowania słonecznego na określoną powierzchnię w wyznaczonym czasie.  Przedstawiana jest ona w jednostkach energii na powierzchnię: W/m2 lub kWh/m2.  Zaleca się, aby wartość takiego promieniowania podawać w dwunastomiesięcznych okresach. Wydajność paneli słonecznych zależna jest od energii produkowanej przez panel fotowoltaiczny, od ich wielkości i umieszczenia.

Wydajność fotowoltaiki, a warunki atmosferyczne

Na wydajność baterii słonecznych mają wpływ pory roku. Najlepszą wydajność obserwujemy od kwietnia do czerwca, gdy temperatura jest umiarkowana. Panele fotowoltaiczne nie lubią ciepła, dlatego wysoka temperatura i susza mogą być przyczyną przegrzania się instalacji. Istnieje powszechna i popularna opinia o braku efektywności paneli słonecznych zimą, rzeczywistość jest jednak inna. Zimą, kiedy temperatura spada poniżej zera, nadal można czerpać korzyści płynące z przydomowej instalacji. Mogą one pozytywnie wpływać na ilość prądu produkowanego przez panele fotowoltaiczne. Zimą ruch elektronów jest w wyższym stopniu uporządkowany, dzięki czemu możemy uniknąć spadków napięcia. Stopień zachmurzenia, mgła i spora warstwa śniegu pokrywająca panele słoneczne stanowią przeszkodę w wydajności fotowoltaiki. Dlatego wskazane jest zadbanie, aby położenie instalacji na dachu znajdowało się pod odpowiednim kątem. W ten sposób utrzymujemy prawidłową wentylację. wydajność paneli fotowoltaicznych a pory roku

Wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce

Polska znajduje się na dogodnej szerokości geograficznej dla zastosowania paneli fotowoltaicznych, nasłonecznienie w Polsce jest równomierne i wynosi od 1050 do 1160 kWh/m2/rok. Najwyższe wartości występują w centralnej części Polski i na południu kraju. Nie odnotowujemy jednak  niskich wartości nasłonecznienia, dzięki temu systemy fotowoltaiczne wydzielają podobną ilość energii na terenach całego kraju. Wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce uznaje się za dobrą na tyle, by fotowoltaika na dobre zakorzeniła się w naszych domach i abyśmy jako kraj stali się Królestwem Energii Słonecznej. globalne nasłonecznienie na płaszczyźnie poziomej w Polsce

Jak obliczyć wydajność baterii słonecznych?

Głównym wskaźnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyliczeniu wydajności paneli fotowoltaicznych jest roczne zużycie energii elektrycznej. Dzięki temu jesteśmy wstanie obliczyć dokładną moc paneli fotowoltaicznych. Warto przeanalizować rachunki za prąd, które pomogą wyliczyć realne roczne zużycie energii. Istnieje wzór dzięki któremu jesteśmy wstanie wyliczyć wydajność baterii słonecznych. moc instalacji kwp wzór
  • Ek– rocznie zużywana energia [kWh]
  • a– udział bieżącej konsumpcji własnej [%]
  • b– udział ilości energii oddanej do sieci [%]
  • a+b= 100%
  • opust– 0,8 za 1 kWh (instalacja do mocy 10 kW); 0,7 za 1 kwH (instalacja o mocy 10-50 kW)
  • Uzysk– roczna produkcja energii z 1 kWp zainstalowanej mocy przez instalację PV [kWh]
Znając ilość rocznego zużycia energii elektrycznej, wysokość rachunków za prąd i wszystkie zmienne potrzebne do wyliczenia mocy instalacji jesteśmy wstanie sami oszacować wydajność paneli fotowoltaicznych. Zachęcamy jednak do skorzystania z usług specjalistów, którzy prawidłowo dobiorą instalacje PV i obliczą jej wydajność.

Jak zwiększyć wydajność paneli fotowoltaicznych?

Instytut Badań nad Emisją Słoneczną w Singapurze opracował w jaki sposób łączyć ze sobą dobrze znane technologię i stworzyć bardziej wydajne panele słoneczne. Wydajność paneli fotowoltaicznych może wzrosnąć nawet o 35%, a to może znacząco zmniejszyć koszt energii elektrycznej.  Znaną nam już technologią jest tzw tracker lub tracking – mechanizm śledzenia słońca. To instalacja fotowoltaiczna uzbrojona w specjalne czujniki, które śledzą pozycję słońca i na jego podstawie panele ustawiają się w optymalnym kierunku i pod odpowiednim kątem tak aby wytwarzały energię. Autorem nowatorskiego pomysłu jest naukowiec Carlos Radriguez-Gallegosa, który uważa, że aby znacznie zwiększyć wydajność paneli słonecznych należy połączyć ze sobą panele dwustronne z mechanizmem śledzenia słońca. Do sterowników ułatwiających nam śledzenie zostały zaadoptowane dwustronne panele słoneczne. Zaletą tego pomysłu jest energia pozyskiwana nie tylko z promieni słonecznych, ale także z energii słonecznej odbijającej się od Ziemi.

Wydajność instalacji fotowoltaicznej – podsumowanie

Na wydajność instalacji fotowoltaicznej ma wpływ wiele czynników. Odpowiedni montaż, sprzyjające warunki atmosferyczne oraz wybór paneli dobrego producenta to z pewnością najważniejsze z nich. Jednak nie należy zapominać o wyliczeniu odpowiedniej mocy instalacji, regularnej konserwacji technicznej i dbaniu o czystość paneli. Zastosowanie się do tych wskazówek z pewnością zwiększy wydajność paneli fotowoltaicznych. Ostatnią rzeczą, o której warto wspomnieć, jest sposób przechowywania nadwyżek energii, którą możemy wykorzystać w sytuacjach awaryjnych. Istnieje możliwość nawiązania współpracy z dostawcą energii elektrycznej i przesyłania nadwyżki do sieci.  

POLECANE PRODUKTY

ggf
LR4-60HPH 350~380M
Wysokowydajny moduł w technologii Low LID Mono PERC Half-Cut. Wysoka sprawność modułu (do 20,9%)
ffa
FRONIUS ECO
Trójfazowy falownik Fronius Eco dostępny w klasach mocy 25,0 i 27,0 kW optymalnie spełnia wymogi dużych instalacji.
kki
Simon 54 Premium
Nowoczesna linia osprzętu elektro-instalacyjnego oparta o nowe, niezawodne i przyjazne w montażu mechanizmy.