Pod jakim kątem zamontować panele fotowoltaiczne?

optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, należy dobrze przemyśleć miejsce jej położenia i optymalne nachylenie paneli fotowoltaicznych, które pozwoli nam uzyskać największą produktywność energii słonecznej. W tym artykule dowiesz się, jaki powinien być optymalny kąt nachylenia dachu pod panele fotowoltaiczne. Jaki jest najlepszy kąt dla Twojej instalacji i w jaki sposób ją zamontować, tak, aby czerpać z niej korzyści.


Lokalizacja i nachylenie paneli fotowoltaicznych

Lokalizacja i nachylenie paneli fotowoltaicznych jest bardzo ważne, gdyż te czynniki pomagają nam uzyskać największą wydajność baterii słonecznych. Panele fotowoltaiczne należy ustawić tak, aby ich powierzchnia skierowana była w stronę słońca. Panele zajmują dużą powierzchnię. Przykładowo, do uzyskania 1 kW mocy szczytowej potrzeba modułów o powierzchni około 7 m2, dlatego najczęściej wybieranym miejscem do ich instalacji jest dach lub elewacja. Dzięki temu jest mniejsze prawdopodobieństwo zacienienia. Żeby osiągnąć najlepszą wydajność instalacji, kąt paneli fotowoltaicznych powinien być nachylony na południe przy kącie 25-40 stopni. W przypadku położenia na północ kąt nachylenia powinien wynosić 30-50 stopni. Warto pamiętać, że im dalej na północ, kąt nachylenia musi być wyższy. Gdy kąt nie mieści się w podanym zakresie, jest mniejszy lub większy, konieczne jest zamontowanie konstrukcji wsporczej. Należy wtedy dokładnie obliczyć kąt nachylenia dachu i wskazać kierunek położenia instalacji, aby upewnić się, że koszt całej instalacji nie przewyższy uzysków energii.


Optymalne nachylenie paneli fotowoltaicznych W Polsce

Najlepszy kąt nachylenia w Polsce szacuje się na około 35 stopni. Na południu kraju nachylenie dachu wynosi około 30 stopni, na północy bliżej 40 stopni – podane kąty dają nam najlepsze uzyski energii. Warto pamiętać, że różnice między uzyskiem letnim a zimowym są większe w przypadku instalacji o niskich kątach pochylenia.


Kierunek ustawienia paneli

Azymut wschodni i zachodni nie wykluczają instalacji. Szacuje się, że ogniwa fotowoltaiczne skierowane na wschód lub zachód, przy kącie nachylenia od 25 do 40 stopni, otrzymują około 80-90% energii przy optymalnym ustawieniu. W rozliczeniu rocznym uzyski energetyczne instalacji skierowanej na wschód-zachód będą większe przy nachyleniu mniejszym niż 30 stopni. Przy niższym kącie nachylenia panele pracują w godzinach wczesnoporannych. Ustawienie paneli w kierunku południowo-zachodnim lub południowo-wschodnim i pochyleniu od 25 do 55 stopni także daje nam opłacalny uzysk energii. Przy zwiększonym zapotrzebowaniu na energię przed południem dobrze jest zwrócić panele w kierunku południowo-wschodnim, a przy zwiększeniu zapotrzebowania po południu w kierunku południowo-zachodnim. Mniej korzystna sytuacja następuje, gdy korzystamy z urządzeń elektrycznych głównie po południu, a moduły fotowoltaiczne skierujemy na wschód. W takim wypadku bezpośrednie promieniowanie przenika do powierzchni ogniw pod niewłaściwym kątem i nie osiągają one maksymalnej mocy. Można w tym czasie uzyskać zakładaną moc, jednak należy zastosować odpowiednio dużą liczbę ogniw, co może znacznie zwiększyć koszty inwestycji.


Największe i najmniejsze uzyski z instalacji

Instalacje ustawione pod kątami innymi niż 30-40 stopni, dają mniejsze uzyski energii przy założeniu, że panele ustawione są na południe. Gdy kierunek nachylenia ulega zmianie, można regulować nachylenie instalacji tak, żeby osiągało lepsze wyniki. Szczególnie ważne jest nachylenie dachu, które ma znaczący wpływ na produkcję prądu zimą i latem.


Podsumowanie

Odpowiedni kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych ma ogromny wpływ na wydajność całej instalacji. Należy pamiętać, aby nie montować paneli w poziomie, z uwagi na możliwy wzrost zanieczyszczenia modułów. Na polskim rynku dostępne są systemy umożliwiające ułożenie ogniw pod odpowiednim kątem.

POLECANE PRODUKTY

ggf
LR4-60HPH 350~380M
Wysokowydajny moduł w technologii Low LID Mono PERC Half-Cut. Wysoka sprawność modułu (do 20,9%)
ffa
FRONIUS ECO
Trójfazowy falownik Fronius Eco dostępny w klasach mocy 25,0 i 27,0 kW optymalnie spełnia wymogi dużych instalacji.
kki
Simon 54 Premium
Nowoczesna linia osprzętu elektro-instalacyjnego oparta o nowe, niezawodne i przyjazne w montażu mechanizmy.