Mity o szkodliwości fotowoltaiki

czy fotowoltaika jest bezpieczna

Instalacja fotowoltaiczna to aktualnie jedno z najpopularniejszych i najprościej dostępnych rozwiązań dotyczących odnawialnych źródeł energii. Decyduje się na nią coraz więcej osób, jednak z każdą nowoczesną technologią wiąże się pytanie czy nie zagraża ona naszemu zdrowiu i środowisku. 

Zatem, czy instalacja fotowoltaiczna jest bezpieczna?

Czy panele fotowoltaiczne są szkodliwe?

Niebezpieczne dla naszego zdrowia jest przede wszystkim źle wykonana instalacja fotowoltaiczna. Jeden moduł generuje napięcie stałe powyżej 24 V. W całej instalacji składającej się z kilkunastu lub kilkudziesięciu takich modułów napięcie osiąga wielkość do 600-800V, a prądy sięgają 8A. Taki poziom napięcia i natężenia prądu jest niebezpieczny dla życia i zdrowia człowieka. Producenci paneli fotowoltaicznych przewidzieli taki problem i dzięki temu istnieją również generatory prądu, które składają się z paneli fotowoltaicznych mających tzw. separację od potencjału ziemi. Dzięki temu nie zostaniemy porażeni prądem w momencie przypadkowego dotknięcia jednego bieguna (+/-).

Praca mikroelektrowni wiąże się z niepożądanymi zjawiskami tj. hałas, wibracje, promieniowanie elektromagnetyczne szkodliwe dla ludzi i zwierząt czy wytwarzanie odpadów. Szkodliwe emisje mogą występować w procesie produkcyjnym i na etapie usuwania instalacji po jej wykorzystaniu, jednak nie niosą za sobą dużego zagrożenia w porównaniu z energetyką konwencjonalną.

Najważniejszą rolę odgrywa źródło z którego pochodzą moduły. Ważne jest, aby zakłady produkcyjne przestrzegały zasad bezpieczeństwa i kontrolowały koszty wytwarzania. Proces produkcji paneli fotowoltaicznych w większości nie wiąże się z wytwarzaniem szkodliwych substancji chemicznych. Nie posiadają ruchomych części, pracują w ciszy. Instalacja fotowoltaiczna zaspokaja potrzeby energetyczne przeciętnego gospodarstwa w 50% i nie przyczynia się do globalnych zagrożeń środowiska.

Materiały z których wykonywane są panele koniecznie należy zabezpieczyć i utylizować. Wszyscy producenci zajmujący się produkcją paneli fotowoltaicznych są zobowiązani do poddawania tych substancji recyklingowi, jeśli tego nie zrobią grożą im wysokie kary pieniężne.

Innowacyjne metody produkcji wiążą się z poborem dużych ilości wody. W stosunku do wielkości rocznej produkcji są to odmiennie wartości, ale zazwyczaj są to wielkości rzędu setek lub tysięcy litrów na minutę. To doprowadza do tworzenia zakładów oczyszczania tej zanieczyszczonej wody.

Podsumowanie

Fotowoltaika jest bezpieczna. Jest czystą technologią i nie powoduje negatywnego wpływu na środowisko. Nie emituje zanieczyszczeń i hałasu. Nie wytwarza szkodliwych związków, zapachów, oparów. Praca instalacji jest cicha i neutralna dla środowiska. Ważne, aby producent gwarantował bezpieczeństwo paneli oraz stosował się do wytycznych w zakresie zabezpieczania procesu produkcyjnego. Prawidłowo zamontowana i eksploatowana instalacja fotowoltaiczna nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Zatem, stojąc przed wyborem fotowoltaika, a zdrowie – mówimy wybierz jedno i drugie. Odnawialne i przyjazne zdrowiu źródła energii, w pełni bezpieczne dla otoczenia.

POLECANE PRODUKTY

ggf
LR4-60HPH 350~380M
Wysokowydajny moduł w technologii Low LID Mono PERC Half-Cut. Wysoka sprawność modułu (do 20,9%)
ffa
FRONIUS ECO
Trójfazowy falownik Fronius Eco dostępny w klasach mocy 25,0 i 27,0 kW optymalnie spełnia wymogi dużych instalacji.
kki
Simon 54 Premium
Nowoczesna linia osprzętu elektro-instalacyjnego oparta o nowe, niezawodne i przyjazne w montażu mechanizmy.