Fotowoltaika – magazynowanie energii

magazynowanie energii z ogniw fotowoltaicznych

Wiemy już, że panele fotowoltaiczne są najlepszym rozwiązaniem. Są czystym i ekologicznym źródłem energii elektrycznej bez zbędnej emisji dwutlenku węgla i produkcji szkodliwych spalin. Instalacja fotowoltaiczna działa cały rok, produkuje energię w upalne lato i podczas mroźnej zimy. Może się jednak zdążyć, że w pewnym momencie produkcja prądu przeważy nad jego spożyciem. W takiej sytuacji możemy wykorzystać nagromadzone nadwyżki lub skorzystać z magazynów energii elektrycznej, które umożliwiają jej przechowywanie. Wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii, magazynowanie energii słonecznej zyskuje coraz większą popularność.

Magazyny energii z ogniw fotowoltaicznych

Do rozwoju magazynów energii potrzebna jest stabilizacja sieci, a co za tym idzie? Przede wszystkim zwiększenie udziałów w energetyce odnawialnych źródeł energii. Magazyn energii do fotowoltaiki to przyszłość dzięki której eliminujemy problemy związane ze stratą na przemyśle i minimalizujemy konieczność inwestowania w rozproszoną infrastrukturę. Rynek transportu spalinowego ma szansę ewoluować na rynek elektryczny przez który zasilane zostaną samochody elektryczne. Stabilizacja sieci jest bardzo ważna, natomiast jej niestabilność może mieć negatywny wpływ na rozwój gospodarczy. W Polsce magazynowanie energii z paneli fotowoltaicznych jest związane z ograniczeniami z powodu braku kryteriów prawnych. Trwają w tej sprawie prace regulujące. Istnieją jednak sposoby na bezpieczne gromadzenie i przechowywanie prądu z paneli fotowoltaicznych. W tej sytuacji stajemy przed wyborem czy chcemy stworzyć własną mikroelektrownie – magazyn energii fotowoltaicznej i przyłączyć ją do sieci energetycznej czy też wolimy aby działała jako samodzielny system.

Sposoby magazynowania energii z ogniw fotowoltaicznych

Sposobów magazynowania energii z fotowoltaiki jest kilka:

  • mechaniczne – elektrownie szczytowo-pompowe, magazyny sprężonego powietrza, koło zamachowe,
  • elektrochemiczne – ładowalne baterie, akumulatory,
  • chemiczne – tworzenie wodoru lub metanu,
  • elektryczne – superkondensator,
  • termiczne – akumulacja ciepła jawnego lub utajonego. 
  •  

sposoby magazynowania energii z ogniw fotowoltaicznych

Rozróżniamy również dwa systemy takiej instalacji – typ “off-grid” I “on-grid”

System przyłączony do sieci energetycznej – OFF GRID

Charakteryzuję się magazynowaniem energii za pośrednictwem akumulatorów. Gdy panele nie doprowadzają do produkcji energii lub nie wytwarzają jej tyle ile wynosi zapotrzebowanie na energię możemy skorzystać z akumulatorów. W tej sytuacji falownik zmienia prąd stały z akumulatorów na prąd zmienny.

Instalacja typu off-grid składa się z:

– paneli fotowoltaicznych,

inwertera,

– regulatora ładowania,

– akumulatorów,

okablowania, zabezpieczenia.

System przyłączony do sieci energetycznej –  ON GRID

Nadwyżki energii mogą być przekazywane do sieci do której jest podłączona. W razie zapotrzebowania mogą być one pobrane, a nadmiar energii może zostać sprzedany w okresie rozliczeniowym. W tym konkretnym typie instalacji jest też możliwość magazynowania nadwyżek w akumulator i bieżące korzystanie z energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych. Najważniejszym narzędziem jest licznik dwukierunkowy, którego zadaniem jest podliczanie wielkości elektrycznej wytwarzanej przez instalacje fotowoltaiczną i wielkości pobranej z sieci. Dzięki temu prosument – indywidualny konsument będący jednocześnie producentem energii rozlicza się z siecią publiczną.

Magazynowanie energii w sieci – rozliczenie z zakładem energetycznym

Według ustawy z dnia 20 lutego 2015 roku dotyczącą odnawialnych źródeł energii (OZE) każdy właściciel instalacji fotowoltaicznej może rozliczyć się z siecią publiczną. Instalacje o mocy do 10 kWp odbierają z sieci nawet do 80% oddanej energii. Instalacje o mocy od 10 kWp do 40 kWp 70%.

Wielkość kWp rozumiemy jako maksymalną moc zainstalowaną w modułach fotowoltaicznych i nie ma związku z czynną mocą Kw.

Systemy instalacji fotowoltaicznej produkujące energię elektryczną z energii słonecznej przeznaczają je na własne potrzeby wynikające z zapotrzebowania. Gdy pojawiają się nadwyżki po stronie producenta, przekazywane zostają do sieci przez wspomniany wyżej licznik dwukierunkowy. W momentach ograniczonego promieniowania słonecznego , w pochmurne lub deszczowe dni, a także w nocy energia elektryczna pobierana jest z sieci. Zgodnie z aktualnymi przepisami, możemy odebrać przekazaną do sieci energię w ilości 0,8kWh za każdą 1kWh. Jest to rozwiązanie praktyczne i wygodne, a magazynowanie energii w sieci kosztuje 20% wielkości.

Podsumowanie

Magazyn energii do fotowoltaiki to zestaw urządzeń lub urządzenie specjalnie wyodrębnione, które służy do przechowywania energii. Jeśli mamy dostęp do sieci energetycznej najlepszą i najrozsądniejszą opcją jest korzystanie z systemu on-grid. Wykorzystanie nadmiarowej energii z elektrowni fotowoltaicznej poza godzinami jej dostępności w stosunku do dużej ceny akumulatorów są niewielkie. Jeśli jednak zależy nam na zasileniu obiektów, które charakteryzują się niskim lub okresowym zużyciem energii warto rozważyć inwestycję w system off-grid.

Wszystkie nagromadzone nadwyżki w okresie letnim możemy z powodzeniem wykorzystać zimą do dogrzewania domu lub ogrzewania wody.

 

POLECANE PRODUKTY

ggf
LR4-60HPH 350~380M
Wysokowydajny moduł w technologii Low LID Mono PERC Half-Cut. Wysoka sprawność modułu (do 20,9%)
ffa
FRONIUS ECO
Trójfazowy falownik Fronius Eco dostępny w klasach mocy 25,0 i 27,0 kW optymalnie spełnia wymogi dużych instalacji.
kki
Simon 54 Premium
Nowoczesna linia osprzętu elektro-instalacyjnego oparta o nowe, niezawodne i przyjazne w montażu mechanizmy.