Dotacje na instalację fotowoltaiczną dla rolników

ulga w podatku rolnym fotowoltaika

Inwestowanie w energetykę rozproszoną i prosumencką ma istotny wpływ na zrównoważony rozwój obszarów wiejskich. Inwestycja w energię odnawialną ma na celu obniżenie ujemnego wpływu na środowisko i w przypadku obszarów rolnych – poprawę konkurencyjności rolnictwa. 

Panele fotowoltaiczne znajdują swoje zastosowanie również dla gospodarstw rolnych. Rolnicy chcąc zapewnić swojemu gospodarstwu poprawne funkcjonowanie coraz częściej i chętniej sięgają po ekologiczne rozwiązania, takie jak montaż mikroinstalacji. Dzięki instalacji fotowoltaicznej gospodarstwo rolne może znacznie obniżyć rachunki, tym samym zaspokajając dzienne zapotrzebowanie na prąd. Brak równowagi cenowej energii przestaje być problemem, gdy ma się własną mikroinstalację. Samodzielnie wytwarzana energia chroni rolników przed zmianami cen energii elektrycznej. Fotowoltaika nie produkuje szkodliwych pyłów ani gazów, jest to tzw. czysta energia, dzięki której uprawom nie zagrażają żadne choroby.

Sektor rolniczy ma duży potencjał rozwojowy dla przyrostu OZE w naszym kraju. Zgodnie z ustawą o podatku rolnym, ulgę podatkową za zakup instalacji fotowoltaicznej mogą uzyskać rolnicy ryczałtowi, a także ci rolnicy rozliczający podatek VAT. Beneficjentami mogą być podatnicy podatku rolnego, w tym osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne, które są: 

  • ● właścicielami gruntów,
  • ● posiadaczami samoistnych gruntów,
  • ● posiadaczami gruntów, które stanowią własność Skarbu Państwa,
  • ● posiadaczami gruntów, które stanowią własność samorządu terytorialnego, 
  • ● użytkownikami wieczystymi gruntów.

Gospodarstwa rolne to co najmniej 1 ha i mniej niż 300 ha gruntów ornych, łąk, sadów itp. 

Ulga inwestycyjna dotyczy zakupu urządzeń i instalacji, modernizację budynków, a także przygotowanie i realizację inwestycji – pod warunkiem, że nie przekroczą 10% wartości wszystkich kosztów kwalifikowanych. Ulga w podatku rolnym wynosi 25% w odniesieniu do poniesionych kosztów. Taki koszt jest rozliczany według rachunków i faktur. Wysokość przyznanej pomocy wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych. Maksymalnie przez 15 lat można go odliczać od podatku rolnego. Ulga podatkowa jest przyznawana dopiero po zakończeniu inwestycji. Warunkiem otrzymania takiej ulgi jest wykorzystywanie pozyskanej energii tylko na potrzeby elektryczne działalności rolniczej. Rolnikom, którzy inwestują w ekologiczne rozwiązania przysługuje niższy podatek gruntowy. Ulga inwestycyjna dla rolników może być zastosowana dla gruntów tylko wtedy, gdy instalacja fotowoltaiczna zamontowana została na terenie gminy, w której taka inwestycja została zarejestrowana. 

Decydując się na skorzystanie z ulgi inwestycyjnej, nie ma możliwości korzystania z innych programów rządowych takich jak Agroenergia czy Mój prąd. Warto pamiętać, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwraca się 3 razy szybciej w przypadku rolników niż w przypadku inwestycji osób fizycznych. Wnioski przyjmuje i rozpatruje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Terminy naboru ogłasza Prezes ARiMR. Raz na rok możesz złożyć wniosek dotyczący tego samego przedsiębiorstwa.

W naszej ofercie produktowej znajdziesz panele fotowoltaiczne najlepszych światowych producentów: Longi, PhonoSolar, Sharp, JinkoSolar. Posiadamy bazę najlepszych instalatorów, którzy zadbają o poprawny montaż Twojej instalacji.
Zapraszamy do kontaktu. Nasze biuro obsługi służy pomocą dla klientów i instalatorów dokonujących zakupu komponentów do budowy instalacji. Służymy pomocą w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji projektowej.

Zapraszamy do kontaktu

Skontaktuj się z nami i otrzymaj fachową pomoc:

POLECANE PRODUKTY

ggf
LR4-60HPH 350~380M
Wysokowydajny moduł w technologii Low LID Mono PERC Half-Cut. Wysoka sprawność modułu (do 20,9%)
ffa
FRONIUS ECO
Trójfazowy falownik Fronius Eco dostępny w klasach mocy 25,0 i 27,0 kW optymalnie spełnia wymogi dużych instalacji.
kki
Simon 54 Premium
Nowoczesna linia osprzętu elektro-instalacyjnego oparta o nowe, niezawodne i przyjazne w montażu mechanizmy.